Σάββατο, 28 Απριλίου 2012

«Τα αντισυλληπτικά προκάλεσαν στην κόρη μου εγκεφαλικά επεισόδια»


Μια υγιείς 15χρονη έπαθε δυο εγκεφαλικά επεισόδια, αφότου ξεκίνησε να χρησιμοποιεί το αντισυλληπτικό χάπι. Η Gemma Hill κατέρρευσε και άρχισε να κάνει εμετό λίγες μόλις εβδομάδες αφότου ο γιατρός της χορήγησε το χάπι, για να απαλύνει τους πόνους της περιόδου.



Τέσσερις μέρες αργότερα, έπαθε εγκεφαλικό που προκάλεσε θρόμβο στον εγκέφαλό της και κάμποσες κρίσεις όταν έφτασε στο νοσοκομείο. Το εγκεφαλικό αυτό επεισόδιο επηρέασε τον λόγο, την μνήμη και την όραση της 15χρονης και ήταν ανίκανη να περπατήσει. Ακολούθησαν δυο μήνες εντατικής θεραπείας, αλλά έπαθε ένα ακόμα εγκεφαλικό επεισόδιο.

Οι γιατροί ενημέρωσαν την οικογένεια της Gemma ότι τα εγκεφαλικά αυτά πιθανότατα προκλήθηκαν από το αντισυλληπτικό χάπι, καθώς αυξάνει το ποσοστό δημιουργίας θρόμβων στο αίμα. Μετά από δυο χρόνια η Gemma εξακολουθεί να είναι ναρκωμένη στη μια πλευρά του σώματος της και αντιμετωπίζει δυσκολίες όταν σηκώνεται.



Δεν υπάρχουν σχόλια: